poniedziałek, 29 grudnia 2008

Persistence Tour part 2 - H2O

If I had to pick any highlights of 2008, I would definitely start with H2O’s „Nothing To Prove” album. They day I bought it and, for the lack of any decent stereo, listened on my friend’s laptop and earphones I was like “that’s what I need these days”. I remember listening to it like 5 times in a row or so and about third route I had already been able to sing along to “Still Here” and “Nothing to Prove”. It was my summer soundtrack and I still listen to this record on regular basis. The vibe of the album really reminds me the times when I listened to 7 Seconds or Gorilla Biscuits for the very first time. So PMA it hurts and great great lyrics.

So go watch the vidz and check what Toby said on new record’s lyrics, his son and some other stuff about H2O you might not know.
H2O go!


H20 - live at Persistence Tour part 1 from Buggz on Vimeo.


H20 - live at Persistence Tour part 2 from Buggz on Vimeo.



Gdybym miał wskazać jaśniejsze punkty 2008, na pewno jednym z nich byłaby płyta H2O “Nothing To Prove”. W dniu kiedy ją kupiłem i, z braku przyzwoitego sprzęciku, odsłuchałem przy pomocy laptopa i słuchawek kolegi poczułem, że to jest płyta, której mi dokładnie potrzeba. Pamiętam, że przesłuchałem ją z 5 razy pod rząd i już za 3 razem byłem wstanie podśpiewywać „Still Here” i „Nothing to Prove”. To był mój letni soundtrack i ciągle słucham tej płyty regularnie. Cała atmosfera płyty przypomina mi czasy, gdy pierwszy raz słuchałem 7 Seconds i Gorilla Biscuits. PMA do bólu i świetne teksty.

Poniżej zobaczcie, co Toby ma do powiedzenia o tekstach z nowej płyty, swoim synu i jeszcze kilku rzeczach o H2O, których możecie nie wiedzieć.
H2O go!

www.myspace.com/h2ofamily
www.h2ogo.com

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

bardzo ciekawy wywiad, dotyczacy waznych spraw, swietnie skrojone wideo!

drzewo